V prípade, že ste sa rozhodli pre stavbu rodinného domu, jednou z podmienok je získanie stavebného povolenia. Vydáva ho stavebný úrad, ak ho však chcete získať, musíte splniť niekoľko kritérií. Čo je stavebné povolenie a ako ho nadobudnúť?
Stavebné povolenie je potvrdenie žiadosti, ktorá je nevyhnutná pre realizáciu všetkých druhov stavieb (výnimku tvoria stavby, na ktoré postačuje ohlásenie stavebnému úradu). Stavebné povolenie je potrebné vybaviť na stavebnom úrade obecného alebo mestského úradu. Každý stavebný úrad môže mať mierne odlišné stavebné podmienky. Z toho dôvodu je vhodné sa vopred informovať na príslušnom stavebnom úrade a postupovať podľa získaných informácií. Tlačivo žiadosti o vydanie stavebného povolenia je zvyčajne na internetovej stránke daného stavebného úradu obce/mesta.
V prvom rade je potrebné správne vyplniť žiadosť, ktorá zväčša obsahuje:
- osobné údaje žiadateľa
- informácie o stavbe (druh, účel, predpokladaný termín začatia a dokončenia stavby)
- spôsob doterajšieho využitia pozemku
- údaje projektanta
- realizáciu a zoznam účastníkov stavebného konania
- informácie o mieste stavby
- informácie o vplyve na životné prostredie.
K tejto žiadosti treba dodať aj požadované prílohy, akými sú:
- doklad preukazujúci vlastníctvo pozemku (nie starší ako 3 mesiace)
- projektová dokumentácia stavby vypracovaná oprávnenou osobou s odborným vzdelaním
- stanoviská a posudky orgánov, ktorých sa žiadosť dotýka, a preukázanie, že stavba bude zabezpečovaná pod stavebným dozorom
- v prípade, že stavba bude realizovaná svojpomocne, je potrebná príloha s fotokópiou oprávnenia na vykonávanie stavebnej činnosti
- vyjadrenie príslušných správcov inžinierskych sietí (elektrina, voda, plyn).
V prípade potreby si môže stavebný úrad vyžiadať aj ďalšie prílohy, ktoré je nutné v čo najkratšej dobe úradu poskytnúť. Po doručení všetkých dokumentov má stavebný úrad 30-dňovú lehotu na vyjadrenie. Stavebný úrad zahajuje začatie stavebného konania a zároveň môže nariadiť stavebnú obhliadku miesta výstavby (mal by sa jej zúčastniť žiadateľ). Plánovaná výstavba by mala byť v súlade s územným plánom obce/mesta. V prípade, že sa zhotoviteľ rozhodne pre výstavbu bez stavebného povolenia, túto stavbu je možné považovať za nepovolenú a úrad má právo nariadiť odstránenie celej stavby.
Je nutné dbať na termíny a lehoty všetkých úradov pred predložením žiadosti o stavebné povolenie. Každá inštitúcia má zákonnú lehotu 30 dní, preto je dobré vopred zabezpečiť ich vyjadrenie. Predídete tak zbytočnému predlžovaniu stavebného konania. Existuje služba inžiniering, ktorá zastupuje klienta na úradoch a zabezpečuje získanie všetkých potrebných povolení.
Stavebné povolenie nadobúda platnosť po uplynutí 15-dňovej lehoty a stráca ju v prípade, že sa so stavbou nezačalo do dvoch rokov od nadobudnutia právoplatnosti. Táto právoplatnosť sa však dá predĺžiť.