V prípade, že sa stavba začne stavať pred tým, ako stavebný úrad schváli výstavbu podľa žiadosti zaslanej na stavebný úrad, označuje sa takáto stavba za nelegálnu. Stavebný úrad má právo nariadiť odstránenie tejto stavby. Preto treba najskôr podniknúť všetky kroky nutné k získaniu povolenia na stavbu, akým je zaslanie žiadosti na stavebný úrad, doloženie všetkých príloh a povolení k stavbe domu.
Sú prípady, kedy sa realizátor rozhodne začať s výstavbou napriek tomu, že stavba nie je stavebným úradom povolená. Stavebný úrad môže na základe vlastného alebo cudzieho podnetu začať konanie. Vyzve vlastníka stavby, aby do určitej lehoty preukázal a predložil doklady o tom, že stavba nie je v rozpore s verejným zákonom, cieľmi a zámermi územného plánovania či s osobitnými predpismi.
Stavebný úrad vyzve vlastníka a v prípade, že nepredloží požadované podklady a preukáže sa rozpor, stavebný úrad rozhodne o odstránení stavby. Vlastník pozemku môže byť iný ako vlastník stavby, v takom prípade stavebný úrad odkáže vlastníka pozemku na súd, ktorý o veci rozhodne. Tieto prípady sa častokrát riešia individuálne.
Existuje však spôsob, ako túto čiernu stavbu dodatočne zlegalizovať – poskytnúť stavebnému úradu všetky vyžiadané dokumenty. Ide v podstate o rovnaký scenár ako v prípade, kedy sa úradu poskytujú dokumenty pred začatím stavby. Ak sa splnia všetky podmienky, úrad dodatočne povolí stavbu. Na vybavenie všetkých potrebných povolení a dokumentov je nutné vyhradiť si aspoň dva roky, pretože je nutné počítať s výrubovým, územným a stavebným konaním. Taktiež je potrebné získať súhlas od dotknutých osôb, akými sú napríklad susedia pozemku, správcovia sietí, ktorí musia povoliť napojenie stavby do sietí, vyjadrenie obce a súlad s územným plánom.
Stavebný úrad môže rozhodnúť o dodatočnom povolení stavby, ak sa preukáže, že vlastník nepovolenej stavby splnil všetky zákonom stanovené podmienky a v konaní sa nepreukázal rozpor. Úrad následne povolí stavebné práce a určí podmienky na dokončenie stavby.
Vlastník stavby však musí uhradiť poplatok 150 € za podanie dodatočnej žiadosti o vydanie dodatočného stavebného povolenia.
Čierna stavba je stavba bez stavebného povolenia. Vlastník takejto stavby porušuje stavebný zákon a tento čin je považovaný za trestný, preto ju stavebník musí zlikvidovať na vlastné náklady. V tom lepšom prípade dostane pokutu, pretože realizovanie stavby bez stavebného povolenia je v rozpore so zákonom. Stavebný úrad môže uložiť pokutu až do výšky 33 193 €.
Čiernu stavbu je možné dodatočne legalizovať, treba však splniť všetky ustanovenia podľa stavebného zákona. Aby ste sa vyhli nepríjemnostiam, vopred dbajte na ohlásenie stavby stavebnému úradu, na poriadne vybavenie stavebného povolenia, plánovanie výstavby v súlade s územným plánom a predovšetkým na to, že každý úrad má 30-dňovú lehotu na vybavenie vašej žiadosti.